Obsah stránky
Vízum do Ekvádoru
Od 20. června 2008 Ekvádor jednostranně zrušil vízovou povinnost pro občany většiny zemí světa k turistickým cestám v maximální délce do 90 dnů. Toto ustanovení se vztahuje také na občany ČR a SR, tudíž tito nemusí mít k turistickým cestám do Ekvádoru víza, pokud jejich pobyt nepřesáhne stanovený počet dnů.
Aktuální informace si pro jistotu vždy před cestou ověřte u zastupitelského úřadu Ekvádoru, abyste měli jistotu, že se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Také si ověřte, jestli nepotřebujete tranzitní víza pro státy, kde budete mít mezipřistání během vašeho letu. Pozor především na přestupy ve Spojených Státech Amerických, ale i v jiných zemích mimo Evropskou unii.
Očkování do Ekvádoru
Připravili jsme pro vás samostatný článek Očkování do Ekvádoru.

Cestovní lékárnička

Na dovolenou do Ekvádoru si můžete chtít vzít cestovní lékárničku. Jejím obsahem by mělo být:
- léky proti bolesti a horečce (Ibalgin, Paralen, …),
- probiotika (Biopron, Enterol, …) – doporučujeme brát i preventivně,
- léky na průjmy a střevní potíže (Imodium, Endiaron, …),
- antihistaminika na zklidnění při poštípání nebo při jiných alergických reakcích (Zyrtec, Zodac, …),
- rychlý prostředek k zastavení menšího krvácení (Traumacel S Dry, …)
- obinadlo, náplasti s polštářkem i bez,
- dezinfekční roztoky (Jodisol, …),
- mast na urychlení hojení (HemaGel, …),
- mast na infikované rány (Framykoin, …),
- gely na spáleniny – mohou se hodit i při spálení od slunce na horách nebo u moře (Water Jel, …),
- teploměr, jehlu, pinzetu,
- dále, pokud míváte příslušné potíže, můžete potřebovat léky proti nevolnosti v autě (Kinedril), oční kapky pro případ zánětu oka (Ophtalmo-Septonex), mast proti kožním mykózám na nohou (Canesten, Canespor), mast proti oparům rtů (Herpesin, Zovirax), mast na otoky nohou a podobně.
- Někdo doporučuje vzít si B-komplex a používat ho preventivně pro zvýšení odolnosti kůže a jako odpuzovač komárů.
Nezapomeňte na vlastní léky, které pravidelně užíváte. Dejte si je do příručního zavazadla, abyste je měli v případě potřeby po ruce v letadle a nemuseli jste na ně čekat pokud se na pár dní letecké společnosti zatoulá zavazadlo.
Další léky, jako například antibiotika, antimalarika a podobně vždy konzultujte s vaším lékařem.
Pojištění léčebných výloh
Většina českých pojišťoven nabízí u cestovního pojištění léčebných výloh pro cesty do Ekvádoru v základu pojistné krytí do 3 000 m nad mořem. Toto je dostatečné pokud se v Ekvádoru chystáte pouze na Galapágy, do Quita a Amazonie a dalších oblastí v nižších polohách.
Pokud se chystáte na výstup na menší vulkány s výškou do 5 000 metrů nad mořem, potřebujete pojištění do výšky 5 000 m n. m., které nabízí většina českých pojišťoven jako připojištění rizikových sportů nebo něco podobného. Denní sazby jsou sice u tohoto připojištění vyšší, podle našich posledních informací 150-200 Kč, ale určitě se to pro klid duše vyplatí. Pokud kombinujete pobyt v horách s pobytem v nižších polohách, pojišťovna by měla být schopná a ochotná použít na celý pobyt základní pojistnou sazbu a zvýšenou sazbu za připojištění pouze pro pobyt v horách. Je důležité jim sdělit správné termíny pobytu i výstupu.
Pokud chcete mít pojištění pro výstup na Cotopaxi s vrcholem ve výšce téměř 6 000 metrů, bez rizika výluk a odmítnutí pojistného plnění, potřebujete pojištění do 6 000 m n.m. Takové pojištění vám umí nabídnout Kooperativa, Generali Česká pojišťovna, a další pojišťovny. Pokud nenajdete nabídku na pojištění pro vyšší nadmořské výšky na jejich webu, nenechte se odradit a pošlete jim individuální poptávku, třeba na email.
Případně si můžete také uzavřít roční členství v Alpském klubu Alpenverein, jehož součástí je také pojištění léčebných výloh s platností do 6 000 m n. m. V roce 2024 stálo toto členství 1 820 Kč na rok. Toto se vyplatí, pokud cestujete do hor vícekrát v průběhu celého roku. Pokud si členství vyřídíte po 1.9., pak vám platí po zbytek daného roku a ještě po celý následující rok za cenu jednoho roku.
U Chimboraza se jedná dokonce o pojištění do 6 300 metrů nad mořem. Není nám známo, že by některá pojišťovna měla toto ve standardní nabídce. Je třeba vždy požádat o individuální nabídku. Na základě minulých zkušeností se domníváme, že minimálně Kooperativa a Alpenverein jsou schopny takovou individuální pojistku nabídnout.

Při uzavírání cestovního pojištění doporučujeme oslovit vždy aspoň 3 pojišťovny a vybrat si nejlepší nabídku. Rozdíly v ceně mohou být v řádu stokorun, možná i více.
Vždy si v pojistných podmínkách ověřte, že (při)pojištění platí aspoň pro výšky do 6 000 m u Cotopaxi a 6 300 m u Chimboraza.
Také si ověřte, že nabídnuté pojištění kryje i náklady na evakuaci vrtulníkem z hory v případě nouze a rychlou dopravu do nemocnice.
Služby mobilních operátorů v Ekvádoru
Pro pobyt v Ekvádoru je nezbytné mít datové připojení. Místní SIM karta umožňuje cenově dostupný přístup k mobilním datům, místním hovorům a posílání SMS bez vysokých roamingových poplatků. Slouží také ke komunikaci s naší cestovkou a informování o případných vynucených změnách prostřednictvím aplikace WhatsApp. Nedoporučujeme spoléhat jen na wifi připojení, protože nemusí být k dispozici tam, kde je budete nejvíce potřebovat a tehdy, kdy je budete nejvíce potřebovat. Mobilní datové připojení si můžete zajistit pomocí eSIM kater nebo klasických SIM karet od místních mobilních operátorů. Na výběr máte různý počet dní a různé množství dat. V ceně bývají i místní hovory a sms.
Výhodou eSIM karty je to, že si ji můžete pořídit a aktivovat ještě před odletem do Ekvádoru. Takže jste online hned od přistání na letišti v Ekvádoru. Ne všechny telefony ale eSIM podporují.

Výhodou klasických SIM karet od místních mobilních operátorů je to, že je podporují prakticky všechny telefony a bývají většinou o něco levnější. Můžete si ji pořídit hned na letišti nebo později někde ve městě (obvykle nižší cena než na letišti a větší výběr operátorů a tarifů). Pořídit ji můžete v prodejně mobilního opeprátora nebo třeba i v některých lékárnách. Lékárna Fybeca, co prodává SIM, je i na letišti v sekci P1. Není ale otevřená non-stop, pouze od 7:00 do půlnoci. Záleží tedy na čase vašeho příletu.

Na letišti je také non-stop otevřený SIM kiosek v sekci P3.

Vždy si nechte SIM kartu prodavačem aktivovat a vyzkoušet ve svém telefonu, předtím než ji zaplatíte.
Celní předpisy
Při cestování do Ekvádoru je povoleno mít u sebe 300 cigaret, 50 doutníků, 200 gramů tabáku, 1 litr alkoholu a přiměřené množství parfémů. Na různých stránkách se údaje liší a navíc se mohou měnit, proto je dobré být konzervativní a vzít raději méně.
Zakázané je dovážet střelné zbraně, výbušniny a střelivo bez předchozího povolení, čerstvé nebo suché masné výrobky bez předchozího povolení, rostliny a zelenina bez předchozího povolení. Všechna domácí zvířata vyžadují zdravotní osvědčení vydané státním veterinárním lékařem. U psů a koček vstupujících do země bude vyžadováno dodatečné potvrzení o očkování proti vzteklině.
Do země lze přivézt bez omezení jakékoliv množství finančních prostředků do výše 10 tisíc USD, množství vyšší než je tento limit podléhá povinnosti záznamu v celním prohlášení, které je vyplňováno při vstupu do země.
Ze země je zakázáno vyvážet nelegální drogy, pornografický materiál, vzácné domorodé artefakty, živá volně žijící zvířata, zbraně a střelivo (bez předchozího povolení) a zlaté pruty.
Důrazně varujeme před vědomými i nevědomými pokusy o vývoz omamných látek. Kontroly na letištích jsou důkladné a tresty za pašování vysoké. Rozhodně odmítněte žádosti neznámých osob o přepravu balíčku či jakýchkoliv předmětů nebo dárků.
Měna v Ekvádoru
Mnoho lidí překvapí, že Ekvádor je jednou ze tří zemí na světě, které používají americký dolar (USD) jako oficiální měnu. Dalšími dvěma jsou Panama a samozřejmě USA. Pro většinu cestovatelů je to skvělá zpráva, protože to znamená, že Ekvádor je snadnou destinací pro plánování peněz na cesty. Stačí si s sebou vzít americké dolary a směnárna už není potřeba.
Galapágy jsou součástí Ekvádoru, takže galapážskou měnou je také americký dolar.
Na cestách nebo při objevování ekvádorských měst je třeba pamatovat na několik věcí:
- V zemi stále vládne hotovost i přesto, že používání kreditních karet se neustále zvyšuje.
- Velkým bankovkám se málokdy dostane vřelého přijetí. Taxikáři, majitelé obchodů a některé kavárny/restaurace málokdy rozmění více než deset dolarů. Pokud se snažíte rozměnit dvacetidolarovou bankovku, držte se velkých řetězců, jako jsou supermarkety. Snažte se mít s sebou zásobu menších bankovek a mincí a vyhněte se přílišnému množství padesátidolarovek a stodolarovek. Ty se hodí je na doplacení ceny zájezdu cestovní kanceláři po příjezdu.
- Dobrou volbou v Ekvádoru jsou i debetní karty do bankomatu a je vhodné mít aspoň jednu záložní od jiné banky pro případ, že by vaše banka měla problémy s ekvádorskou bankovní sítí. Ekvádorské bankomaty jsou rozšířené ve velkých městech a obvykle přijímají karty Visa, Mastercard a další hlavní značky.
- Každá bankovka v Ekvádoru pochází z USA, ale Ekvádor razí některé vlastní mince. Dávejte pozor na ekvádorské mince v hodnotě 1, 5, 10, 25 a 50 centů – mají stejnou velikost jako jejich americké protějšky, ale jsou na nich jiné potisky. Tyto mince nelze ve Spojených státech použít, takže se je snažte utratit, když jste zde v Ekvádoru.
Elektrické zásuvky v Ekvádoru
Připravili jsme pro vás samostatný článek Elektrické zásuvky v Ekvádoru.

Spropitné v Ekvádoru
V Ekvádoru je běžné dávat spropitné za dobrou obsluhu v restauracích, barech a kavárnách, zejména v turistických nebo obchodních oblastech. Spropitné se cení také v hotelech a apartmánech s obsluhou – a na dalších místech, kde personál nemusí být tak dobře odměňován, například v lázních nebo salonech.
Výše spropitného v Ekvádoru závisí na tom, kde se nacházíte a jaký typ služeb si kupujete. Obecně platí, že počítejte se spropitným kolem 10% z účtu. Pokud se vám dostane výjimečně dobrých služeb, poděkujte spropitným blížícím se 15-20%.

Spropitné může být již zahrnuto ve vašem účtu. V restauraci, hotelu nebo baru v Ekvádoru mohou být k účtu automaticky připočteny poplatky za služby. Než se rozhodnete, zda dáte spropitné, účet si zkontrolujte, jestli už není zahrnuto v ceně.