Isabela (Albemarle)

Isabela, také známá jako Albemarle Island, je největším ostrovem Galapážského souostroví a nabízí různorodou škálu krajinných prvků. Je domovem mnoha sopečných kuželů, včetně Sierra Negra, jedné z největších aktivních kalder na světě.

Isabela také nabízí příležitosti k zajímavým trekům, šnorchlování a prozkoumávání krásných pláží.

Nejnavštěvovanější místa

Puerto Villamil

Klidné přístavní městečko Puerto Villamil je pojmenované po generálu José Villamilovi, prvním guvernérovi Galapážských ostrovů, který se v oblasti usadil v roce 1832. Nabízí pláže s bílým pískem, laguny s růžovými plameňáky a několik restaurací a hotelů.

Puerto Villamil je také vhodná základna, pokud se chcete vydat na pěší túru na sopku Sierra Negra, na kole ke Stěně slz nebo šnorchlovat ve vodách Las Tintoreras, Los Tuneles nebo Concha de Perla.

Sierra Negra Volcano

Sierra Negra Volcano nabízí fascinující trek na okraj kaldery jednoho z největších aktivních sopečných kuželů na světě, s panoramatickými výhledy na celý ostrov.

Arnaldo Tupiza Tortoise Breeding Center

Kousek od Puerto Villamil na ostrově Isabela se dostanete do centra chovu želv Arnaldo Tupiza. Krátká stezka z města je sama o sobě krásná – jdete po promenádě, která vás zavede přes mokřady a kaktusová pole.

V chovném centru můžete vidět 5 různých poddruhů galapážské obrovské želvy, které všechny pocházejí z Isabely, ale v současné době jsou ohroženy poškozením životního prostředí způsobeným zavlečenými zvířaty a sopečnými erupcemi. Vejce želvy obrovské jsou zde pečlivě inkubovány ve speciální líhni, zatímco o dospělce se starají ve velkých kotcích. Tento pečlivý šlechtitelský program má za cíl zvýšit populace těchto pozoruhodných zvířat, aby bylo zajištěno jejich přežití jako divokého druhu, který je pro Galapágy tak typický a jedinečný.

Los Humedales a El Muro de las Lágrimas

Pokud půjdete po hlavní silnici v Puerto Villamil na jih až na konec, dostanete se do oblasti zvané Los Humedales (Mokřady) a El Muro de las Lágrimas (Zeď slz, The Wall of Tears). Los Humedales je jedním ze skrytých klenotů Isabely. Vzít si sem kolo a oběd na piknik je skvělý způsob, jak strávit celý den. Tuto oblast charakterizují písečné pláže, skalnaté pobřeží a mokřady s mangrovy.

Oblast Los Humedales má řadu stezek, kde můžete vidět všechny čtyři druhy mangrovů nalezených na Galapágách. Mangrovy hrají na Galapágách mimořádně důležitou roli. Jsou jednou z prvních rostlin, které se uchytí na kterémkoli z ostrovů a poskytují odchovnu pro mladé mořské živočichy a také hnízdiště pro ptáky.

Po různých stezkách objevíte odlehlé pláže, přírodní jezírka, lávové tunely a hřbitov pro první obyvatele ostrova. Pro milovníky ptactva je zde nejlepší oblast páření růžových plameňáků, kde můžete pozorovat i jiné zajímavé stěhovavé ptáky.

Národní park v posledních letech vypustil do této oblasti mladé želvy obrovské z chovného centra a je tak možné je zde ve volné přírodě potkat.

Na konci cesty najdete El Muro de las Lágrimas (Zeď slz, The Wall of Tears) – smutnou připomínku historie Isabely. Zeď byla postavena v letech 1946 až 1959, kdy byla Isabela trestanecká kolonie. Vězni byli nuceni v rámcio trestů postavit zeď z obrovských lávových bloků. Je pojmenována po mnoha odsouzencích, kteří zemřeli při stavbě této zdi.

Urbina Bay

Na západě ostrova Isabela se nachází záliv Urbina. Je to zajímavá oblast. Je výsledkem vyzdvižení mělkého mořského dna, které dnes ukazuje velký korálový útes, který se tyčí nad hladinou moře. Zátoka Urbina má širokou škálu rostlinného života, který se zde mění v závislosti na ročním období. Můžeme pozorovat krásnou barvu rostlin, která přitahuje mnoho různých druhů hmyzu.

Místo také nabízí krátký trek do vnitrozemí, kde lze mezi keři v jejich přirozeném prostředí spatřit krmící se želvy obrovské, stejně jako kolem stezky hnízdící suchozemské leguány, na kterých lze zblízka pozorovat jejich speciálně texturovanou a nažloutlou kůži.

Během vycházky budete mít také nádherný výhled na sopku Alcedo.

Tagus Cove

Tagus Cove (Zátoka Tagus) se nachází na severozápadním pobřeží Isabely. Jedná se o historické místo, které navštívil Charles Darwin v roce 1835. Tato zátoka byla úkrytem pro velrybáře a piráty, protože je chráněna příbojem a je také ideálním místem pro kotvení. Název místa se datuje do roku 1814, kdy ho navštívila britská loď The Tagus, která tam zakotvila při hledání obřích želv, které se na lodi měly používat jako zásoba potravy.

Můžete zde obdivovat různé druhy mořských ptáků, jako jsou terejevé modronozí, rybáci, nelétaví kormoráni a tučňáci galapážští v závislosti na ročním období.

Galapágští tučňáci jsou je asi 35 cm vysocí a jsou jediným druhem tučňáka na světě žijícím na severní polokouli. Jsou monogamní a svá vejce kladou do malých prasklin lávy, na spodních částech ostrova poblíž pobřeží, kam voda oceánu nedosáhne. Populace tučňáků na ostrovech je asi 700 párů, z nichž většina žije na západní části Isabely.

Podél řeky Tejo můžete v okolí pozorovat mořské želvy, orly, rejnoky, lachtany a když budete mít štěstí, tak i delfíny. Zde je povoleno šnorchlování a jízda na kajaku. V nedalekém kanálu Bolívar jsou skvělé příležitosti pro pozorování velryb a delfínů.

Elizabeth Bay

Vzhledem k tomu, že přistání v Elizabeth Bay není povoleno, nalodíte se z lodi na menší čluny, abyste se dostali k bodům zájmu v Elizabeth Bay. Nejprve zamíříte k Marielas, skupině skalnatých ostrůvků, kde galapážští tučňáci vytvořili kolonii. Velké kolonie tučňáků se nacházejí v této oblasti díky chladnějším vodám západního pobřeží Isabely.

Tato oblast je také domovem největších exemplářů mořských leguánů, a to díky bohaté zásobě řas, jejich primární potravy.

Člun vás potom vezme úzkou zátokou, lemovanou neobvykle vysokými mangrovy všech tří druhů (červené, černé a bílé mangrovy). Tyto klidné vody umožňují spatřit mořský život, mimo jiné rejnoky, žraloky a želvy.

Zátoka v Elizabeth Bay je také jedním z nejlepších míst pro jízdu na kajaku na Galapágách.

Punta Moreno

Punta Moreno (Moreno Point) je kousek od Elizabeth Bay na západním pobřeží ostrova Isabela. Než přistanete, podniknete projížďku la loďce, která vám poskytne skvělý výhled na skalnaté pobřeží.

Uvidíte zde obrovské lávového pole vedoucí ke vzdálené sopce Cero Azul. Při procházce touto mimozemskou krajinou narazíte na několik přílivových lagun, tůní a mangrovů – všechny poskytují oázu pro řadu volně žijících živočichů, zejména ptáků. Ve větších přílivových lagunách můžete vidět zelené želvy nebo žraloky, čisté vody vám dávají jedinečnou příležitost pozorovat je ze země!

Na své cestě pravděpodobně uvidíte na skalnatých březích tučňáky galapážské a také řadu ptáků včetně volavek a plameňáků galapážských. Jedná se o oblíbenou exkurzi, protože kombinuje příležitost vidět pobřežní druhy s procházkou úžasnou lávovou krajinou.

Las Tintoreras

Las Tintoreras (Tintoreras Islets) je skupina malých ostrůvků, kde najdete vynikající podmínky pro šnorchlování.

Můžete zde pozorovat galapážské tučňáky, mořské leguány a žraloky při šnorchlování nebo plavbě na lodi.

Los Tuneles Cabo Rosa

Lávové tunely Cabo Rosa, místně známé jen jako „Tunely“ byly vytvořeny před miliony let, kdy lávové proudy ze sopek na ostrově navenek ztuhly díky svému kontaktu s vodou, zatímco uvnitř zůstaly tekuté a odtekly dál a zanechaly tak lávové tunely a mosty nad vodou i pod vodou, které byly následně erodovány živly po tisíce let a které vytvořily dokonalé prostředí pro mnoho vodních druhů.

Můžete zde šnorchlovat a obdivovat lávové a korálové útvary a bohatý podmořský i pozemní život, ve kterém nechybí galapážští žraloci, manty, galapážští tučňáci, lachtani, terejové modronozí, fregatky, Nazca, mořské želvy, humři a mnoho různých druhů barevných tropických ryb.

Los Tuneles (The tunnels, Tunely) je jedno z nejpozoruhodnějších míst pro potápění a šnorchlování na celých Galapágách. Voda je mělká a velmi čistá a nabízí dokonalý výhled.

Nejlepší doba k návštěvě Los Tuneles je mezi lednem a květnem, kdy je průměrná teplota vody mezi 18 a 22 stupni Celsia.

Vicente Roca Point

Vicente Roca Point nabízí skvělé šnorchlování v hluboké vodě v jednom z nejbohatších mořských rájů na Zemi (Bolivar Channel). Stoupající proudy studené vody v této části Galapág dávají vzniknout množství mořského života kolem obrovských útesů z erodované sopky.

Vylodění zde není možné, ale projedete se na člunu podél pobřeží, abyste pozorovali velkou rozmanitost mořských a pobřežních ptáků: Nazca, terejové modronozí, pelikáni, tučňáci a nelétaví kormoráni.